Müdür’den Sendikacıya Nasıl Dilekçe Verirsin Şiddetti

İzmir Türk  Sağlık Sen 1.No’lu şube Başkan ve üyeleri, Temsilcilerine yapılan saldırıyı protesto etti.

Müdür’den Sendikacıya Nasıl Dilekçe Verirsin Şiddetti

Ellerinde Pankartlarla Hastane önünde toplanan Türk Sağlık-Sen Üyeleri Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi'nde dilekçe verdiği gerekçesiyle iş yeri temsilcisine şiddet uygulayan Müdür yardımcısını protesto etti.
T ürk Sağlık- Sen 1.No’lu Şube Başkanı Barış Koçak Hastanede yaşanan olayı bir basın bildirisiyle duyurdu.Koçak yaptığı Basın açıklamasında şunları söyledi:

Bugün burada ki adaletsizliğe ve şiddete karşı yaptığımız basın açıklamamıza hepiniz hoşgeldiniz. 

Hastanemiz Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi'nde geçen hafta çok elim ve vahim bir olay yaşandı. Üyemiz ve Temsilcimiz olan acil servis çalışanı arkadaşımız birilerinin haksız ve adaletsiz bir şekilde, nöbet ücretlerinde ve idarenin yetkisinde olan döner sermaye ödüllendirmelerinde bir adaletsizlik olduğunu düşündüğü için dilekçe verdi.
 

Bu dilekçenin amacı sadece adaletsizlik varsa ortadan kaldırılması, bir adam kayırmacılık varsa bunun son bulmasına yönelikti. Çünkü bu hastane sadece 10-15 kişilik imtiyazlı, ayrıcalıklı bir gruptan oluşmuyor. Arkadaşımız sadece bunun gerçekliğini öğrenmek için bir dilekçe verdi. Konu ile ilgili soruşturmacı olarak atanan müdür yardımcısı "Sen kimsin, nasıl böyle bir dilekçe verirsin haddini bil." diye başlayan bir cümle ile arkadaşımıza sözlü saldırı, hakaret, küfür ve aynı anda fiili saldırıda bulunarak darp etmiştir.

Her zaman en çok şikâyet ettiğimiz, eylem yaptığımız ve bir an önce yetkililerden gereken önlemlerin alınmasını istediğimiz konu olan sağlıkta şiddet maalesef ki amir konumunda olan bir hastane idarecisi tarafından uygulandı.

Biz bize zarar verecek insanları dışarıda ararken maalesef içimizden çıkmıştır. Bu uygulanan şiddet ile ilgili hukuki süreci başlatmış bulunmaktayız.

Arkadaşımızın amacı burada sadece usulsüz fazla ödemelerin olup olmadığını, eğer oluyorsa bu usulsüz ödemeler için idarenin ne yaptığını ve niye sürekli bu ödemelerin aynı kişiler arasında döndüğünü ve hakları olmayan şekilde fazla kazanç sağlamalarında bir kasıt olup olmadığı ile ilgili idi.

Maalesef ki bu nöbet listelerinin ya kontrolü düzgün yapılmamış yada kasıtlı olarak fazla mesai göstermek suretiyle birilerine neyin karşılığı olarak bu paralar ödenmiştir. Nöbet listelerinden 1. Derece sorumlu Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü ve yardımcılarıdır. Ödeme emirleri ise İdari Mali Hizmetleri bağlamaktadır.

Maalesef ki bazı hastanelerimizde Türkiye'nin her yerinde yaşanan Liyakat probleminin Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi'nde de yaşandığını görüyoruz. Ve tekrar görmekteyiz ki bazı liyakatsiz idareciler kendi hatalarını kusurlarını ve eksikliklerini yine çalışanın sırtından kurtarmaya çalışmakta.

Buradan Türk Sağlık Sendikası olarak sesleniyoruz idareciler idareciliğini sendikalar sendikacılığını yapsın. Buradan yine ifade etmek isterim ki biz kimseden ayrıcalık yada imtiyazlı alan istemiyoruz. Biz sendikacılığımız ile tarafsız idarecilerin olduğu kurumlarda yetkili sendika olarak böyle bir adam kayırmacılığa yada hatalara müsaade etmiyoruz.

Mesela Menemen Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Alsancak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde ki gibi işini düzgün ve liyakatı ile yapan başhekimlerimiz de mevcuttur.

Fakat bazı sarı sendikacılar zulüm yapan idarecilere sahip çıkıp, yaptıkları her haksızlığa kılıf uydurma peşinde dolaşıp çalışanların mağduriyetlerini görmezden gelmektedirler. Yine aynı tatlı su sendikacıları işlerini düzgün yapan tarafsızlığını koruyan idarecilere makamı ve mevkisine bakmaksızın adeta saldırmakta iftiralar ile yıpratmaya çalışmaktadırlar.

Göreve geldiği günden beri iyi bir şekilde hizmet etmeye çalışan İl Sağlık Müdürü ve ekibini yıpratmaya çalışmakta sahada ki problemleri farklı anlatmaya çalışmaktadırlar.

Biz eminiz ki güzel İzmir'imizin hakim ve savcıları suç duyurusunda bulunduğumuz saldırı ile ilgili gerekeni yapacak, İl Sağlık Müdürlüğü ise bu usulsüz ödemeler ile ilgili gerekli incelemeyi başlatıp bu paraların kimlere neden nasıl ödendiğini ve bu haksız kazanç sağlayanların ortak noktasının ne olduğunu gün yüzüne çıkaracaklarına inancımız tamdır.

Unutmayalım ki çalışanlarının haklı olduğu her konuda arkalarında kapı gibi, dağ gibi duracak haksızlığa haykıracak sağlık alanında Türkiye Cumhuriyeti’nin en etkili sivil toplum kuruluşu olan Türk Sağlık Sendikası vardır.

Türk Sağlık Sen varsa Umut'ta vardır.

                                                                                     Barış KOÇAK

                                                                                            Türk Sağlık Sen İzmir-1 Şb. Bşk.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER