Valilikden Suriyeli yerleşimcilerin Adres Uyuşmazlığı Açıklaması

İstanbul Valiliği resmi internet sitesinden yapılan basın duyurusunda, İstanbul'da ikamet eden Suriye Uyrukluların bazılarının beyan ettikleri adresler ile yerinde yapılan incelemelerde adres uyuşmazlığı olduğunu duyurdu

Valilikden Suriyeli yerleşimcilerin Adres Uyuşmazlığı Açıklaması

Valililkden yapılan açıklama şöyle:

GEÇİCİ KORUMA KAPSAMINDAKİ SURİYELİLER İLE İLGİLİ “ADRESTE KONTROL VE VERİ GÜNCELLEME ÇALIŞMASI” HAKKINDA

İstanbul’da “Geçici Koruma Kapsamı”nda bulunan 479.420 Suriyeli’nin beyan ettikleri ikamet adresleri ile MERNİS (Merkezi Nüfus İdare Sistemi) ve GÖÇNET sistemlerindeki adreslerinin uyumlu hale getirilmesi amacıyla,

15 Kasım-31 Aralık 2019 tarihleri arasında “Adreste Kontrol ve Veri Güncelleme Çalışması” yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, beyan edilen ikamet adresleri ile MERNİS ve GÖÇNET sistemlerindeki bazı adresler arasında uyuşmazlıklar olduğu ve güncel olmadığı tespit edilmiştir.

6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde kayıt altında bulunan; Geçici Koruma Sahibi Suriyelilerin adreslerini güncellemeleri için ikamet ettikleri İlçe Nüfus Müdürlüğüne 13 Mart 2020 Cuma akşamı mesai bitimine kadar şahsen başvuru yapmaları zorunludur.

İkamet adresi güncel olmayan “Geçici Koruma Sahibi” Suriyelilerin;

Kamu kurumları / Eğitim (Okullar), Sağlık (HastanelerEczaneler),

İşyerleri

Bankalar

Sosyal Yardım Kuruluşları v.b. yerlerden yararlanmada zorluk yaşayabilecekler, bazı durumlarda ise kamu hizmetlerine erişimleri askıya alınacaktır.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER