Kaymakam Dallı, Sağlıklı Hayat Merkezi’ni ziyaret etti

Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, ilçede 2 yıldır hizmet veren Sağlıklı Hayat Merkezi’ni ziyaret etti. Merkez binasını gezen Dallı, çalışanlardan merkez hakkında detaylı bilgi aldı.

Kaymakam Dallı, Sağlıklı Hayat Merkezi’ni ziyaret etti

Sağlık Bakanlığı, İstanbul Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı, Maltepe İlçe Sağlık müdürlüğü bünyesinde, Aydınevler Mahallesi Fener Sokak No:24 de bulunan ve 2 yıldır vatandaşlara hizmet veren Sağlıklı Hayat Merkezi’ni Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı ziyaret etti.

Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, ziyarette kendilerini Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı Dr. Esra Şahin, Marmara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doc. Dr Seyhan Hıdırlıoğlu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Kanser Birimi Uzmanı Uz. Dr. Şeniz Kavak, Maltepe İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Hatice Bekiroğlu ve merkez çalışanları karşıladı.

Kaymakam Dallı ve beraberindekiler merkezi gezerek burada yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Sağlıklı Hayat Merkezi bünyesinde hizmet vermekte olan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM )sorumlu hekimi Dr. Rabia Deniz, Merkezde bulunan Dijital Mamografi cihazı hakkında bilgiler verdi. Deniz, ‘ Bu cihaz ile dijital kameralarda olduğu gibi, görüntünün bir dedektör sayesinde dijital ortamda elde edildiğini, görüntünün işleyebilen ekranlarda rahatlıkla inceleniyor olması sebebi ile de klasik cihazlara oranla daha sağlıklı ve net sonuçlar elde edildiğini; elde edilen sonuçların merkez radyologları tarafından değerlendirildiğini’ ifade etti.

Dr. Rabia Deniz, Merkezin Aile Sağlığı Merkezleri ile koordineli ve uyum içerisinde çalıştıklarını dile getirerek vatandaşların bu konuda bilgilendirilmesi ve kontrollerinin yapılması amacı ile Aile Sağlığı Merkezlerindeki personel tarafından buraya yönlendirdiklerini ve hizmet almak isteyen vatandaşların telefonla randevu alarak sıra beklemeden detaylı taramalarını yaptıklarını söyledi.

Maltepe’ye böyle bir merkezin kazandırılmış olması memnuniyet verici

30 – 65 yaş arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri, 40 – 69 yaş aralığındaki kadınlara meme kanseri, 50 – 70 yaş aralığındaki kadınlar ve erkeklere bağırsak kanseri taramalarının yanı sıra obezite danışmanlık, psikolog, aile planlaması ve sigara bırakma konularında hizmetlerin ücretsiz olarak verildiği binayı gezerek çalışanlardan bilgi alan Kaymakam Dallı, Maltepe’ye böyle bir merkezin kazandırılmış olmasının memnuniyet verici olduğunu aktardı.

Bu merkezde her şey ücretsiz

Merkezdeki cihazları da inceleyen Kaymakam Dallı, bu tür rahatsızlıklarda erken teşhisin çok önemli olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

“Vatandaşlarımız gelip burada rahatlıkla bu taramalarını yaptırabilirler. Onun haricinde de sigarayı bırakma polikliniği, obeziteyle mücadele polikliniği, ruh sağlığı polikliniğinde uzman arkadaşlarımızdan ücretsiz bir şekilde yardım alabilirler.”

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER