Disk Genel İş Sendikasından Basın Açıklaması

DİSK’e Bağlı Genel İş Sendikasının yaptığı Basın açıklamasına göre DİSK'in Üyeler arasında taraflı davrandığı iddia edildi.

Disk Genel İş Sendikasından Basın Açıklaması

Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1.No’lu şube yönetiminden  yapılan açıklama şöyle:

Genel Merkez İşçilere Destek Olmak Yerine ,İşçilere Tutum Aldı

Ne yazık ki, bu seçim döneminde genel merkez demokratik bir seçimin koşullarını kolaylaştırarak, işçilerin ve delegelerin iradesinin en demokratik biçimde sandığa yansımasını sağlamak yerine diğer liste lehine yer yer açık bir tutum almaktan geri durmadı.

Seçimi kaybetmelerine rağmen seçimin hemen ardından sendikal örgütlülüğümüzü zayıflatmak, organlarımızı çalışamaz duruma sokmak için sürekli bir gayret içinde oldular.

Ancak bizler yaratılmak istenen bu iç kargaşaya düşmeyerek tüm gücümüzle yığılmış sorunlara ve gündemimizde olan toplu iş sözleşmelerine yöneldik.

Toplu iş sözleşmelerinin ardından özellikle Ataşehir Belediye yönetiminin TİS’i imzalamış olmasına rağmen TİS’İ tanımaz tutumuyla karşı karşıya kaldık.

Disiplin maddesi ve ceza cetveline rağmen temsilci arkadaşımız işten çıkarıldı. İşçi ücretlerinin eksiksiz ve zamanında ödeme yükümlülüğü yerine getirilmedi. İşçi arkadaşlarımızın çalışma şartları yaşam alanları düzeltilmedi.

Sendika olmamızın gereği olarak sendikal hak ve özgürlükler kapsamında yaptığımız basın açıklamaları ve iş bırakma eylemine katılan işçi arkadaşlarımıza mobbing ve baskı uygulayarak ve işten atma tehditleriyle tutanaklar tutmuşlardır.

BELEDİYELERDEN BASKI

Tüm bu gelişmelerin ardından tüm belediye yöneticilerinin, yoğun baskı ve tehditleriyle üyelerimiz istifaya zorlanmıştır.

Bu saldırılar karşısında sendikal faaliyet yürütmemiz engellenmeye çalışıldı. Bu saldırılarda örgütlenme uzmanımızın işyerine girilmesine izin verilmedi ve onlarca görevli tarafından bir odaya kapatılarak hakaret ve şiddet uygulanarak işkence edildi.

Şube olarak tüm bu saldırılarla karşı karşıya kaldığımız bir süreçte genel merkez şubemizle birlikte sorumluluğunu yerine getirip mücadeleden yana tutum alması gerekirken, istifalar gerekçe gösterilerek garip bir biçimde şubemizi olağanüstü genel kurula zorlamıştır.

Bir başka gariplik ise belediye yönetimi bina içindeki işçileri baskı ile istifaya zorlarken, bina içindeki delegelere ‘siz istifa etmeyin yakında şube olağanüstü seçime götürülecek’ denilmiş ve hatta istifa eden delegeler tekrar üye yapılmıştır. Belediye yöneticilerinden öğrendiğimiz bu karar 2-3 gün sonra ne yazık ki, genel merkez tarafından tarafımız da iletilmiştir. İşçilerin sendikası böylesi şaibelerle karşı karşıya kalmamalıdır.

Oysa işçi sınıfı sendikal mücadelesi çok nettir ya işçi sınıfının yanında ya da karşısında yer alırsın.Üçüncü bir yol yoktur.Bu içinde bulunduğumuz zaman diliminde hayati bir sorundur. 2020 toplu iş sözleşmeleri açlık sınırında çıkmamızı ve sendikal haklarımızı geliştirmemizi sağlayacak bir süreçtir. Böylesi bir süreçte böylesi dayatma özellikle manidardır.

İşçi sınıfına ve onun örgütlülüğüne olan inancımızla daha güçlü ve daha örgütlü bir Genel – İş sendikası için ve bu dayatmayı geri püskürtmek için olağanüstü kongre kararını kabul etmiş bulunmaktayız.denildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER