Emekli Promosyonu Kaç Lira Oldu?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer emekli promosyonları ile ilgili yapılan açıklamanın emeklilerin beklentilerini karşılamadığını söyledi. Gürer emekli promosyonları sadaka değil haktır ve emeklinin hakkı verilmemiştir ”dedi.

Emekli Promosyonu Kaç Lira Oldu?

GÜRER-“Emeklinin promosyonu sadaka değil haktır. Emeklinin yine hakkı verilmemiştir.”

Emekli Derneği ve Emekli Sendikasını ziyaretten sonra en az bir maaş tutarında promosyon verilmesinin beklenti olduğunu açıkladığın anımsatan Gürer, AKP iktidarı bir kamu kuruluşu olan SGK eli ile emeklilerin hakkının verilmesinin önünde durmuştur. Emekli içi reva görülen promosyonun emekli ile adeta dalga geçmektir ”diye konuştu.

“Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren promosyon ücretlerinde yeni rakamlar SGK ve bankalar arasında yapılan toplantı sonrası açıklandı. Kamu bankalarının baskıları işe yaradı ve emekli hak ettiği promosyonu yine alamadı” diyen Ömer Fethi Gürer 2007 yılından sonra on yıl oyalanan ve ilk olarak 2017 yılında promosyon ücreti verilen emekliler için belirlenen ücretler yetersizdir.

Halen sistemde maaşı 1.000 lira altında olanlara 300, bin iki bin tl arasında olanlara 375, 2 bin lira üzeri olanlara 450 lira promosyon ücreti veriliyordu. 1500 TL’ye kadar olan emeklilerimize 500 tl,1500-2500 TL arasında olan emeklilerimize 625 TL, 2500 TL üstünde olanlara ise 750 TL tutarında promosyon ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Bu yeterli değildir. Çoğunluk 1500 TL altında almaktadır. Günlük bir çay ya da simit parası dahi emekliye verilmemektedir.

Sosyal güvenlik kurumu(SGK) ile Türkiye cumhuriyeti ziraat bankası arasında anlaşma kamu bankalarının baskısı ile alınan karardır. Özel bankalar daha çok promosyonu emekliye vermek istese de kamu bunu engellemektedir. İşçi emekli çiftçi için her türlü sınırlamayı sağlayan kamu bankaları futbol kulüpleri ile yandaş medya için ise siyasi iktidar baskısı ile verici olmaktadır.

Bu kararda siyasi bir karardır ve emekli hakkı iktidar tarafından engellenmektedir. özel bankalar maaşı 999 TL’ye kadar olan emeklilere 850 TL, 1.000 TL ile 1.999 TL arasında maaş alan emeklilere 925 TL, 2.000 TL ve üzeri olan emeklilere ise 1.000 TL promosyon vermeye razı oluyor bu rakam görüşmelerle daha da artırılabilir ama kamu bankalarının baskısı ile emekli yine hakkı verilmedi.

promosyon müjde veya lütuf değildir, kendisi de bir kamu kurumu olan, milyonlarca emeklinin maaşını ödeyen SGK’nın adilane davranarak, emeklilerin promosyon konusunda uğradıkları mağduriyeti giderememiştir. Emekliler, bankaların maaşları üzerinden kazanç sağladığını ve bankalar açısından en düşük risk grubu olarak değerlendirilenlerdir.

Emeklilerin asgari ücretten az olmamak üzere en az bir maaş tutarında promosyon ödenmesinin sağlanmalıydı. Promosyon, sadaka değil haktır! Emekliler için 2000 yılı sonrası İntibak yasası çıkarmayan iktidar emekliyi açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmiştir.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER