Milletvekili TUNÇ Arıt- Bartın Yol Çalışmasını İnceledi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç beraberindeki İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı ile birlikte Bartın-Arıt yolu inşaatında devam eden çalışmaları takip etti, çalışanlara kolaylıklar diledi.

Milletvekili TUNÇ Arıt- Bartın Yol Çalışmasını İnceledi

“ARIT-BARTIN YOLU 200 MİLYON LİRAYI AŞAN BÜYÜK BİR YATIRIM”

Bartın-Arıt yolu yüklenici firmasısı AKM İnşaatın Serdar Köyündeki şantiyesini ziyaret eden Milletvekili Tunç, şantiye yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. İtirazlar, Mahkeme süreçleri ve Müteahhit firma değişikliklerinin ardından çalışmaların son hız devam ettiğini açıkladı.

Milletvekili Tunç sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Bartın-Arıt yolu Bartın’ın önemli yatırımlarından bir tanesi. Bu yolun uzunluğu toplam 36 kilometre. 36 kilometrenin 10 kilometresini daha önce tamamlamıştık. Arıt-Aydınlar kısmı ilk etapta tamamlanmıştı. Tabi müteahhit değişiklikleri oldu. 4 müteahhit değişti. İtiraz süreleri oldu. Kamu İhale Kurumunun kararları beklendi. Ardından davalar açıldı, mahkemeler vs. derken 4 tane müteahhittin değişmesi ve aradaki yargılama süreçleri çalışmaların biraz uzun sürmesine neden oldu. Yoksa hükümetimizden, ödeneksizlikten kaynaklanan bir durum kesinlikle söz konusu değil.”Dedi.

 “Arıt Bartın arası mesafe kısalıyor”

“Bartın-Arıt yolu yüklenici firmalarında çalışanlara kazasız belasız çalışmalar diliyorum.” Diyen Milletvekili Tunç, “İnşallah kısa süre içerisinde Arıt’ımız Bartın’ımıza 15-20 dakikalık bir mesafeyle birleşmiş olacak. Tabi ki bu güzel yatırımları AK Parti ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde alıyoruz. Bartın 7,5 milyar TL’lik kamu yatırımına sahip olmuşsa bunda en büyük pay Recep Tayyip Erdoğan’a aittir. Türkiye’yi istikrara kavuşturmuş ve Türkiye’yi kalkınma hamlesine sokmuştur ve Bartın’ımız da bundan nasibini fazlasıyla almıştır.”Dedi

“7 milyar TL’lik kamu yatırımı devam ediyor”

Milletvekili Tunç, “Bartın’da şuanda devam eden 7 milyar TL’lik kamu yatırımı var. Bunu da inşallah seçime kadar olan 4 yıllık süre içerisinde tamamlayarak bugüne kadar yaptığımız hizmetlere bir o kadarını da ekleyip Bartın’ımızı daha yaşanabilir hale getirmenin ve Batı Karadeniz’in incisi yapmanın gayreti içerisindeyiz. Göç veren bir Bartın’dan artık üniversitesiyle birlikte nüfusu artan bir il haline geldik. 160 binlere kadar nüfusu düşen Bartın’da şuanda nüfus 200 binlerin üstüne doğru çıkıyor. Bu artışta devam edecek. Üniversitemizde 30 bin öğrenci hedefimiz var. Organize Sanayi Bölgemiz iki katına çıkıyor. Kamulaştırma çalışmaları son aşamada.” Şeklinde Konuştu.

“Arıt’a  seçimden seçime uğrayan siyasetçilerden değiliz”

Milletvekili Tunç Arıt yolu ile ilgili yapılan eleştirilerine de cevap vererek “Arıt yolu 22 kilometre değildir. Tabi ilk kez gelenler bunu böyle telaffuz edebilir. Arıt yolu Aydınlar’a kadar 36 kilometredir. Önce tabi bu istatistiklere, süreçlere bakmak lazım. Ne zaman ihale yapılmış, hangi süreçlerden geçmiş tüm bunları incelemek lazım. Ondan sonra burada fotoğraf çektirmek lazım. Biz Arıt’a sadece seçimden seçime uğrayan siyasetçilerden değiliz.”Dedi

“AK Parti iktidarına kadar bu yola kazma vurulmadı”

Milletvekili Tunç, “2007’den yani Arıt Yolunun başlangıcından bu yana çok büyük mesafeler aldık. Keşke bu yargı süreçleri bizi engellememiş olsaydı. Diğer yol çalışmalarımızda yargı süreçleri olmadığı için çalışmalarımızı çok çabuk bitirdik. Ama Arıt yolunda yargı kararları aşaması bizim işimizi çok engelledi. 4 tane müteahhittin işi birbirine devretmiş olması işin bugünlere kalmasına neden oldu. Ama şunu bilelim AK Parti iktidarına kadar bu yola kazma vurulmadı. Bu nedenle başka partilerden ahkam kesenler daha önce iktidara gelmişti ama iktidarları döneminde Arıt yolunu hiç hatırlamadı. Bu yolu biz hatırladık, kazmayı biz vurduk. İnşallah herkesin gördüğü gibi biz de bitiriyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”Dedi.

“Sadece Çöme Boğazı geçişinin maliyeti 100 Milyon TL’yi aşıyor”

Bartın-Arıt yolunda Çöme Boğazı bölümünün çalışmalarını gerçekleştiren ÖDF-Yılmazlar firmasının şantiyesini ziyaret eden Milletvekili Tunç, “çalışmalar hakkında bilgi aldık. Çöme Boğazı Arıt yolunun en çetin kesimi. Meydana gelen heyelan sonrasında bu kesim için ayrıca ihale yapıldı, çalışmalar son hız devam ediyor, fora kazıklarla güçlendirilen yolun bu kesiminde jeoduvarların yapımında da önemli ilerlemeler sağlandı, Arıt yolunun sadece Çöme boğazı geçişinin maliyeti 100 Milyon TL’yi aşıyor. Zor arazi şartları nedeniyle çok sayıda menfez, duvar ve sanat yapılarına sahip olan Bartın-Arıt yolu ve Aydın Köyü’ne kadar tamamı kamulaştırma bedelleri hariç 200 milyon TL’yi aşıyor”dedi.

“Ulus-Arıt arasındaki bağlantı yolu tamamlandı”

 Bartın Çevre Yolunun şuanda proje çalışmaları son aşamada olduğunu ifade eden Milletvekili Tunç, “Bartın Çevre Yolunda da 3,5 kilometrelik bir tünel var. O tünelde dahil, Amasra, Arıt ve Bartın çevre yoluyla birleşerek büyük şehirlere çok kolay ulaşımı sağlanmış olacak. Ayrıca biz şimdi Ulus’tan geldik. Ulus-Arıt arasındaki bağlantı yolu da tamamlandı. Ulus’la Arıt arası asfaltlanmış bir şekilde hizmete girmiş oldu. Ben buradan yolun yapımına katkısı olan müteahhit firmaya ve herkese teşekkür ediyorum.”Dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER