Gürer: “İcra ve iflas olağanlaştı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, her ay artan icra dosyaları ile vatandaşın ciddi ödeme sorunu yaşadığının görüldüğünü söyledi.

Gürer: “İcra ve iflas olağanlaştı”

Gürer, “Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre bu yıl 1 Ocak- 13 Ağustos günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 4 milyon 427 bin yeni dosya gelmesi sorunun derinliğini gösteriyor. Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 924 bin adet arttı. Aynı dönemde 3 milyon 879 bin icra dosyası da sonuçlandırıldı” dedi.

KONUT PAHALANDI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konut satışlarında yaşanan azalmanın yüzde 53’le temmuz ayında da devam ettiğini ve temmuz ayında ipotekli konut satışlarının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 84,3 oranında azalarak 20 bin 553’e kadar düştüğünü de ifade etti. Diğer satışlar ise yüzde 11,6 azalarak 87 bin 232’ye indiğini belirten Gürer, “Ocak-temmuz döneminde ise konut satışları yüzde 22,7 oranında azalarak 660 bin 595’e indi.

Bu dönemde ipotekli (konut kredili) satışlar yüzde 68,6 oranında azalarak 124 bin 721’e düştü. Diğer satışlar ise yüzde 17,3 artarak 535 bin 874 oldu. Konuta olan talepteki azalmaya rağmen konut fiyatlarındaki artış sürüyor. Merkez Bankası’nın belirlemelerine göre mayıs ayı itibariyle son bir yılda Türkiye genelindeki konut fiyatları yüzde 29,1 oranında arttı. Mayıs 2020’de ortalama 3 bin 326 lira olan konut metrekare birim fiyatı 4 bin 415 liraya yükseldi.

TÜİK’in inşaat maliyetleriyle ilgili istatistikleri ise konut fiyatlarındaki artışın tümüyle maliyetten kaynaklandığını gösteriyor. TÜİK’e göre haziran sonu itibariyle son bir yılda inşaat maliyetlerinde yüzde 42,5 oranında artış yaşandı. Konut fiyat artışı ile inşaat maliyet artışı arasındaki yüksek fark, düşen talebe rağmen konut fiyatlarının önümüzdeki aylarda da artmaya devam edeceği görülüyor” diye konuştu.

Bayram Şahin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER