Milletvekili Tunç’dan Yeni Eğitim Yılı Mesajı

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Başkan vekili Yılmaz Tunç, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Milletvekili Tunç’dan Yeni Eğitim Yılı Mesajı

"BAŞARILARLA DOLU YENİ BİR EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DİLİYORUM"

Tunç mesajında; "Yaz tatilinin bitmesinin ardından yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcındayız. Taze bir başlangıcın mutluluğunu, yeni başarılara doğru koşmanın heyecanını yaşayan tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize yeni eğitim öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını ve başarılarla dolu geçmesini diliyorum." Dedi.

EN FAZLA BÜTÇE EĞİTİME 

AK Parti iktidarı hükümetlerin birinci önceliğinin eğitim olduğunu belirten Milletvekili Tunç “Eğitimi toplumsal kalkınmanın önemli anahtarlarından biri olarak görüyor, çocuklarımızın eğitimine önem veriyoruz.” Diyerek 2019 yılında da bütçeden en fazla pay yine eğitime ayrılmıştır. 2002 yılında bütçeden eğitime yüzde 9,4 oranında bir pay ayrılıyorken 2019 yılında yüzde 17 oranında pay ayrılarak, 2019 yılında bütçeden eğitime 161 milyar TL’lik kaynak aktarıldı. Eğitim alanında gerekli altyapı hizmetlerinin ve fiziki imkânların artırılması için gerekli çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

AİLELERE DESTEK OLUYORUZ

Milletvekili Tunç; Çocuklarımızın okula gitmesinin önündeki tüm engelleri kaldırdık. Ailelerimizin yükünü hafiflettik. İlk ve ortaöğretimdeki öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlamak amacıyla şartlı eğitim yardımını başlattık. 2003 yılından bu yana annelerin hesabına kız öğrenci başına 120 TL, erkek öğrenci başına 100 TL yatırıyoruz. Bu kapsamda Bartın’da 2003-2018 yılları arasında 5.5 milyon TL şartlı eğitim yardımı yapılmıştır. 2003 yılında başlattığımız Ücretsiz Ders Kitabı Projesi ile öğrencilerimiz ve velilerimizin kitap alma çilesine son verdik. Çocuklarımız artık sınıflarına girdiklerinde kitaplarını sıralarının üstünde buluyorlar. 2003-2018 yılları arasında öğrencilerimize 11.8 milyon TL maliyetle 6.2 milyon ders kitabını ücretsiz olarak dağıttık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na, her ders yılı başında, dar gelirli aile çocuklarına giyim ve kırtasiye malzemesi temin edilmesi için gerekli kaynak aktarılmıştır." Dedi.

OKULLARIMIZI TEKNOLOJİ İLE TANIŞTIRDIK

 Milletvekili Tunç Fatih projesi ile eğitimde teknolojiden üst düzeyde yararlanmaya başlandığını belirterek; "okullarımızın tamamına yakını internet hizmetine kavuşarak eğitimde teknoloji devrimi yapılmıştır. Okullarımıza internet bağlantısı sağladık. Bartın’da okullarımıza 3.453 bilgisayar, 133 adet çok fonksiyonlu yazıcı, 1.449 akıllı tahta dağıttık.  119 bilgisayar teknolojisi sınıfı kurduk. Öğrencilerimize 3.872 tablet bilgisayar verilmiş olup okullarımız artık kara tahtadan akıllı tahtalara geçti" Dedi.

BARTIN'I ÜNİVERSİTE KENTİ YAPTIK

Milletvekili Tunç, Bartın ilimizde de eğitim alanında kısa süre içerisinde önemli başarılar elde ettiklerini belirterek, " 2008 yılında kurduğumuz ve 3 fakülteyle eğitim-öğretime başlayan Bartın Üniversitesi, bugün 9 fakülte, 3 meslek yüksekokul, 1 yüksekokul, 3 enstitü, 552 akademik, 245 idari personel ve yaklaşık 17 bine ulaşan öğrencisiyle bugün dev bir üniversiteye dönüştü. Üniversitemizin 1200 dönümlük yeni yerleşke alanında fakülte binaları hızla yükselmektedir. Bartın Üniversitemizin merkez kampüsü dışında Ulus ilçemize yüksekokul, Kurucaşile ilçemize de meslek yüksekokulu kazandırdık.  Yeni yatırım ve atılımlarla hedefimiz 30 bin öğrenci.” Dedi.

45 TL OLAN AYLIK YÜKSEKÖĞRENİM BURSUNU 500 TL’YE YÜKSELTTİK

Milletvekili Tunç bursları artırarak daha çok öğrenciye ulaştıklarını, Yükseköğretimde okuyan öğrencilerde ise aylık kredi ve burs miktarı lisans öğrencileri için 2002 yılında 45 TL olan aylık yükseköğrenim bursunu 500 TL ’ye, yüksek lisans öğrencileri için 90 TL’den 1000 TL’ye, doktora öğrencileri için de aylık 135 TL olan bursu 1500 TL’ ye yükseltilmiştir. Dedi.

BARTIN’I EĞİTİM ŞEHRİ YAPTIK

Milletvekili Tunç, Eğitim yaşamının başladığı Anaokuldan yükseköğrenime, her kademede çok sayıda okul yaptık diyerek; “Bartın’a inşa edilen 42 yeni okul olmak üzere gerek yeni Üniversite Kampüsünde devam eden fakülte inşaatları, gerekse yapımı süratle devam eden ilkokul, ortaokul ve lise binaları ile Bartın'ı bir eğitim şehri yaptıklarını söyledi. 

"Bartın'a kazandırdıkları yatırımlar için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Bakanlarımıza teşekkür ediyorum" diyen Milletvekili Tunç; "bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm Milli Eğitim çalışanları, öğretmen ve öğrencilerimiz için, hayırlı ve uğurlu olmasını ve başarılarla dolu geçmesini diliyor, tüm eğitim camiasına selam ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER