Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan'a 448 Milyon TL'lik ihtarname

İzmir’in en büyük şirketlerinden ‘Özkan Demir Çelik Sanayi A.Ş’nin sahibi olan Özkan Ailesi ‘hisse paylaşımı’ nedeniyle birbirine düştü.

Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan'a 448 Milyon TL'lik ihtarname

Ailenin en küçük kardeşi Uğur Özkan, Başkanı olduğu Altınordu'yu dünya gündemine taşıyan ünlü işadamı Seyit Mehmet Özkan (Özkan Demir Çelik Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı) ile aile fertlerine ‘ihtarname’ çekti. Uğur Özkan şirketin yüzde 27.5 hissesinin sahibi olduğunu ve hisseleri aile fertlerine devrettiğini belirterek “538 milyon TL alacağımın yalnızca 90 milyon TL’lik kısmı ödendi. Kalan alacağımı yıllardır alamıyorum” açıklamasında bulundu.

İzmir'in köklü firmalarından olan Özkan Demir Çelik Sanayi A.Ş'in kurucu ortaklarından Uğur Özkan, şirketteki hisselerini 'cebir, tehdit ve hile’ ile devralındığını iddia ederek mahkemeye başvurdu. Uğur Özkan, şirketin yönetim kurulu başkanı olan büyük ağabeyi Seyit Mehmet Özkan ile yönetim kurulu başkan yardımcısı küçük ağabeyi Mustafa Özkan, ablası Leyla Yavuz'a ihtarname çekti.  

Yeğenleri; Mustafa Özkan'ın oğlu Kenan Özkan ve kızı Berna Özkan Hawkins, ablası Leyla Özkan Yavuz'un kızı Seçil Kavur ve oğlu Efe Yavuz'un da adının geçtiği ihtarnamede şu bilgiler yer aldı:

"Biz, biri kız 4 kardeşiz. En küçükleri benim. Babam 2000 yılında vefat ettikten sonra fabrikanın başına, aile reisimiz olan büyük abimiz Seyit Mehmet Özkan geçti. Tek söz sahibi, tek karar verici oydu. Babam vefatından önce şirketi bölüştürmüştü. Üç erkeğe yüzde 25'şer, ablama yüzde 10, anneme de yüzde 15 hisse bıraktı. Annem de vefat edince onun yüzde 15'lik hissesinin yarısı ablama, kalan yüzde 7.5 ise eşit şekilde üç erkek kardeşe kaldı. Yani benim payım yüzde 27.5 idi."

538 MİLYON TL’YE EL SIKIŞILDI

Hisse durumunu bu şekilde özetleyen Uğur Özkan, 2012'de şirketten ayrılma olayını da anlattı, nedeni olarak ağabeyinin sert tavırlarını gösterdi. Tek söz sahibi olan Altınordu Spor Kulübü Başkanı ağabeyi Seyit Mehmet Özkan'ın kendisine kötü davranışları nedeniyle şirketten ayrılmaya karar verdiğini belirten Uğur Özkan, "Çok düşündüm ve gidip iki ağabeyime de ayrılma isteğimi konuştum. Kendi ayaklarımın üzerinde duracağımı söyledim. 'Hissemi ya satacağım ya da içinizden biri satın alsın' dedim. Başkasına satmama şiddetle karşı çıktılar. Kendilerinin alacağını söylediler. Oturduk anlaştık. Hisselerimi yeğenlerimin üzerine devredecektim. 90 milyon dolara (bugünkü rakamla 538 milyon lira) el sıkıştık. Bu rakamın 45 milyon doları resmi, 45 milyon doları gayriresmi verilecekti" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER