Ege Üniversitesi, sağlık çalışanları için tek yürek…!

Ege Üniversitesi (EÜ), dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarına destek için tek yürek oldu.

Ege Üniversitesi, sağlık çalışanları için tek yürek…!

Hastalıkla mücadelede tüm akademik ve idari birimleri ile seferber olan Ege Üniversitesinde, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde önemli çalışmalara ve projelere imza atılıyor. Bölgenin en köklü ve donanımlı hastanesi olan EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, hastalığın tanı ve tedavisinde önemli görevler üstlenirken diğer akademik ve idari birimler de virüse karşı hem etkin bilimsel ve teknolojik çözümler hem de sağlık çalışanları başta olmak üzere vatandaşların ihtiyacı olan malzemeleri üretiyor

EÜ ailesinin yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında tüm imkanlarını seferber ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Koronavirüs salgını nedeniyle fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarına destek olmak için tüm birimlerimiz ve çalışanlarımız sefer oldular. Güçlü bir altyapıya ve akademik birikime sahip olan üniversitemizde birimlerimiz milli bir ruhla projeler yapıyorlar. Üniversitemiz bu süreçte yekvücut oldu. Akademik birimlerimiz çok önemli ve anlamlı bulduğum projelere imza attılar. Üniversite olarak bu işi vatan aşkıyla yapıyoruz. Bütün mesai arkadaşlarım canla başla çalışıyorlar. Bizler için sağlığını riske eden sağlık personelimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz” dedi.

TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ VE TEKAUM’DAN MASKE VE TULUM

Ege Üniversitesi(EÜ) Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi (TEKAUM), Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın talimatı ile koronavirüs salgını nedeniyle gündeme gelen maske ihtiyacı dolayısıyla maske üretimine başladı. Maskeler, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi başta olmak üzere çevre hastanelerdeki sağlık çalışanlarına gönderilecek. Emel Akın Meslek Yüksekokulu’nun da destek verdiği ve günlük ortalama 250 maske üretilen projenin kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi, ayrıca AFAD ve Kızılay’ın sahra hastanesi çadırları ile yatak, yorgan, nevresim, yastık gibi ihtiyaçlarının temininde kullanılan malzemelerin kaliteye uygunluk çalışmalarını da yapıyor.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü, kendi uygulama atölyelerinde sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarına yönelik tulum imalatı için kolları sıvadı.

MODA VE TASARIM YO YÜZ MASKESİ ÜRETİYOR

Moda ve Tasarım Yüksekokulu ise yüz maskesi üretmeye başladı. Özellikle sağlık çalışanlarının hastalarla temasını en aza indirmek amacıyla tamamen özgün olarak üretilen koruyucu yüz siperlikleri, Ege Üniversitesi Koronavirüs (COVID-19) Salgını Koordinasyon Komisyonu(EGE-KOVKOM) görüşü ve onayı ile geliştirildi.

ZİRAAT FAKÜLTESİNDEN BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLEYEN KEFİR

Ziraat Fakültesi ise kendi tesislerinde üretilen Ege Üniversitesi logolu şişelenmis kefirleri sağlık çalışanlarına göndermeye başladı. Sütteki protein, yağ asidi ve vitaminleri içeren, sindirim sistemini düzenleyen, hücre yenilenmesine yardımcı olan ve bağışıklık sistemini güçlendirerek bağırsaktaki zararlı maddelerin atılmasını destekleyen kefir besini, belirli aralıklarla sağlık çalışanlarına sunulmaya devam edecek.

ÖĞRENCİ KÖYÜNDE 285 ODA TAHSİS EDİLDİ

EÜ Öğrenci Köyünde 3 blokta toplam 285 oda sağlık çalışanlarının ikametine tahsis edildi. Egeli sağlık çalışanlarının buradaki ikametleri süresince bütün ihtiyaçları üniversite tarafından karşılanıyor.

“TÜM BİRİMLERİMİZ VE ÇALIŞANLARIMIZ SEFERBER OLDU”

EÜ Ailesinin yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında tüm imkanlarını seferber ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Koronavirüs salgını nedeniyle fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarına destek olmak için tüm birimlerimiz ve çalışanlarımız elbirliği yaptı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sağlık Bakanımız ve ilgili bakanlarımız gerekli tedbirleri üst düzeyde alıyorlar. Devletimiz, en kötü senaryoya göre hazırlıklar yaparken bizler de üzerimize düşen görevin bilinciyle sağlık çalışanlarımızın daha güvenli çalışmalarına katkı sunma hedefiyle çalışıyoruz. Bu mücadeleyi dayanışma içerinde vermemiz gerekiyor. Pandemi süresince koronavirüsle mücadelede elimizden gelen desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Bizler için sağlığını riske eden sağlık personelimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Herkesi toplum için, sağlık çalışanlarımız için elinizden ne gelebiliyorsa en iyisini yapmaya davet ediyorum. Ege Üniversitesi ailesinin böylesine faydalı projelerde yer alması mutluluk verici. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER