Gürer: Sağlık Emekçilerinin Sorunları Çözüm Bekliyor…

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kamu ve Özel Sağlık Sosyal Hizmetleri İşçileri Sendikası yöneticileri ile görüştü.

Gürer: Sağlık Emekçilerinin Sorunları Çözüm Bekliyor…

Gürer, atanmayan binlerce sağlık mezunu bulunduğunu ve sürekli iktidara bunu duyurduklarını belirterek, taşeron firmadan kadroya alınanlar yanında alınmayanların varlığını da Meclis’te sık sık dile getirdiklerini söyledi.

Milletvekili Gürer, “Özellikle ihale türü yaklaşık işçilik maliyeti %70'in altında olan hastane bilgi işlem çalışanları, diş protez, laboratuar çalışanları, radyoloji görüntüleme merkez çalışanları, fizik tedavi seans usulü çalışanları, kiralık araç şoförleri, yemekhane sosyal tesis çalışanlarına kadro verilmedi.

Aile hekimliği biriminde çalışanlar kadroya alınmadı. Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron (alt işveren) işçisi olarak çalışmakta olan işçiler, 696 sayılı KHK kapsamında bir kısım işçi sürekli işçi kadrosuna geçirildi. Onların da umduğunu bulduğu söylenemez.

Sürekli işçiler kadroya geçtikten sonra gerek mevzuat gereği, gerekse kurum idarecilerinin yanlış yorumlamasından dolayı ortaya çıkan birçok sorun, kurumlarda iş ve işleyişi etkilemektedir. KİT çalışanları taşeron firmada kaldı. Karayolları, demiryolları, PTT, Orman, DSİ, Milli Park çalışanları, kamuda kiralık araç şoförleri halen taşeron firmalarda çalışıyor.

Siyasi iktidar taşeron firma çalışanlarının tamamına kadro verme sözünü tutmadı. Ayrıca belediye şirketlerine alınanların esasında doğrudan belediye kadrosuna alınması gerekirdi, alınmadılar.
Sağlık çalışanları ile sık sık görüşüyorum. Sorunlarını dinliyorum. Sizlerin sorunlarını yazılı soru, meclis araştırması olarak ve meclis konuşmaları ile sürekli gündemde tutuyoruz. Sağlık emekçilerinin sorunları da çözüm bekliyor” diye konuştu.


Sağlık Çalışanlarının Sorunları Artıyor

ve Özel Sağlık Sosyal Hizmetleri İşçileri Sendikası adına Fatih Öksüz de yaşadıkları sorunları anlattı. Öksüz, ”112 ambulans şoförlüğünde ve acil birimlerinde çalışmakta olan sürekli işçiler, 12-36 mesai sisteminde çalışmaktadır. Bakım ve koruma altındaki kişilere, yaşlı ve engelli hastalara hizmet veren bazı yatılı kuruluşlarımızda personel yetersizliği vardır.

Sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin bazı kurum idarecileri tarafından iş elbiselerinin yeniden temin edilmemesinden kaynaklı taşeron firma isimlerinin ve logolarının üzerlerinde bulunduğu kıyafetler giydiği görülmektedir. 696 sayılı KHK ile taşeron işçilikten sürekli işçi kadrolarına geçişleri yapılan işçiler 31.10.2020 tarihine kadar bakanlığın yayınlamış olduğu Yüksek Hakem Sözleşmesinden faydalandırılmıştır.

Bu uygulama maalesef işçi kesimi içinde büyük mağduriyetlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Sosyal yardım ve ücret yönünden büyük eksikler yaşanmaktadır. Gerek eş durumundan aile birliğinin bozuluyor olması, gerekse de engel mazereti sebebi ile başvurulmuş ve reddedilen iller arası tayin hakkı verilmemiştir.

Taşeron işçiyken, 696 kKHK ile sürekli işçi kadrosunda istihdam ettirilen işçilerin taşeronda maaşlarına ek olarak verilen yüzdelik farkların 01.01.2019 tarihinden itibaren ödenmediği ortaya çıkmıştır. Kurumlarda çalışmakta olan işçilerin yaptıkları işe göre unvanlarının tahsis edilmesi ve belirli dönemlerde görevde yükselme imkânları sağlanmalıdır. Kurumlarınızda eski sürekli işçi kadrosunda çalışan işçiler, enflasyon oranının maaş zammını geçmesi halinde geçen tutar oranında enflasyon zammı almaktadır.

Fakat 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçen işçilere bu farkın verilmediği bilinmektedir. Bilindiği üzere 4857 sayılı İş Kanunu'nun 63. maddesi, haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu, aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin çalışma günlerine eşit olarak dağıtılacağını hükme bağlamaktadır.
Fakat kamu kurum ve kuruluşlarında memurların haftalık 40 saat üzerinden mesailerini tamamladıkları bilinmektedir. Bu gibi durumların irdelenip incelenip gerekirse yasal düzenlemelerle sorunların aşılması sağlanmalıdır.”dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER