Başkan ERGİN: Bu Fabrika DisiplinAltına Alınsın

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunun altını çizen Başkan Ergin, Ayvalık halkını temsil eden Ayvalık Belediyesi olarak fabrikanın çevre-işletme izninin iptali talebi ile İdare Mahkemesi’ne dava açıldığını hatırlattı.

Başkan ERGİN: Bu Fabrika DisiplinAltına Alınsın

Ergin oluşturulan dava dosyasına inandıklarını vurgulayarak davanın Ayvalık halkı lehine sonuçlanacağına inandıklarını söyledi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Doğuş Prina Fabrikası’na ait karasu havuzunun patlamasıyla birlikte Ayvalık’ta son yıllarda görülen en büyük çevre felaketinin yaşandığını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ayvalık lehine karar vermesini ve sahiplerinin güvendiği dalların kesilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Ergin, “Bu fabrika artık disiplin altına alınsın” dedi.

Çevresel zararlar büyük

Ayvalık Boğaziçi Otel’de Kent Konseyi Başkanı Halil Coşkun ve çevre komisyonu üyelerinin katılımıyla basın açıklaması gerçekleştiren Başkan Ergin, “Kamuoyunun tüm tepkilerine rağmen, çevresel bir felaketin en büyüğünü yaşadığımız günlerden geçiyoruz. Hepimiz, bu kentte yaşıyor, bu kentin havasını soluyor, suyunu içiyor, toprağından denizinden doğasından fayda sağlıyoruz. Ancak uzun bir süredir Doğuş Prina Fabrikası’nın Ayvalık’a çevresel olarak verdiği zararları görüyor, yaşıyor, takipçisi oluyoruz. Salı günü yaşanan facia son yıllarda gördüğümüz en büyük çevresel felaketlerden biriydi. Zeytinin Karasuyunun toplandığı havuzların duvarlarının yıkılması sonrasında bu korkunç zehirli atıklar tüm çevreye yayıldı. Şu an bu yayılma Nikita Deresi aracılığıyla Sarımsaklı plajlarına, doğa harikası Badavut’a kadar ulaşacak, plajlarımızın da çevre kirliliğine neden olacak” dedi.

Çok ciddi bir dava dosyamız var

Geçen sene de benzer durumların yaşandığını hatırlatan Başkan Ergin, Pirina fabrikasının sadece karasuyunu çevreye salmasıyla doğanın kirletmediğini aynı zamanda Ayvalık’ın havasının, toprağının, suyunun ve denizinin de kirlendiğini söyledi.

Çevre kirliliğiyle ilgili Ayvalık kamuoyundan, çok ciddi tepkilerin bulunduğunu ifade eden Ergin, “Biz de bu tepkilerin seslendiricisi olmak adına 2 Haziran 2020 tarihinde Doğuş Prina Fabrikası ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Çok ciddi bir dosyayla davamızı açtık Ayvalık’a verdiği zararları mahkemeye sunduk.5 Haziran günü Ayvalık’ın çevreye duyarlı insanlarıyla o firmanın kapısının önünde miting yaptık. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü keyifli etkinliklerle kutlamak yerine, dünyanın en güzel gününü tepkilerimizi koyarak geçirdik. Bizim isyanımız fabrikanın Ayvalık’a verdiği çevresel zarar. Biz Ayvalıklılar olarak zeytinyağı, pirina kokusuna alışmış insanlarız bunda hiçbir sıkıntımız yok. Biz bu fabrikanın şu an kapasitesinin çok üzerinde çalıştığını biliyor, görüyor ve duyuyoruz. Sadece Ayvalık’ta üretilen zeytinlerden elde edilen pirina burada işlenmiyor. Tüm Türkiye’den elde edilen bu pirinaların burada gelip işlediği için isyan ediyoruz tepki koyuyoruz” diye konuştu.

Sınırlar sekiz dokuz kat aşıldı

Doğanın, havanın ve ekolojinin kaldırabileceği sınırların aşılması durumunda havanın, suyun ve doğanın kirlendiğini vurgulayan Başkan Ergin, “Doğa havasıyla toprağı ile bu tür fabrikalarda belli bir kapasiteye kadar absorbe edebilir. İşte bu sınır, fabrika ne kadar büyük olursa olsun, o fabrikanın üretim sınırıdır ve izinler buna bağlı verilir. Fakat işletmedeki durum bu sınırın birazcık aşılması falan değil. Sekiz hatta dokuz katına çıkılıyor biz buna isyan ediyoruz. Bu bölgede birden fazla pirina fabrikaları var. Yöresel, küçük çaplı olsun çok sayıda fabrika çalışıyor. Bunlarla ilgili hiçbir sorun yaşamıyoruz. Atalarımız, bizler ve Ayvalık çocuklar o kokularla büyüdü, büyüyor. Bu sektörle ilgili bir sıkıntımız yok. Ama şuan Doğuş Pirina Fabrikası maalesef bir sanayi oluşturmuş durumda. Hatta Midilli’den zeytinyağı artıklarının getirilip bu fabrikada işlendiğini duyuyoruz. Bu yaşadığımız sıkıntı ile çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Şikayette bulunduk, davamız devam ediyor. Hava kalite ölçüm aracı şehrimize geldi, belli bir süre ölçümleri de gerçekleştirdi. Bununla ilgili sonuçları bekliyoruz. Bu fabrika bulunduğu konum itibariyle ciddi anlamda yanlış bir yere kurulmuş. Hakim rüzgarların yönünde, Ayvalık’ın sırtında var olan bir fabrika. En ufak bir hakim rüzgarda bunun dumanı, kokusu, pisliği Ayvalık kentinin üzerine kabus gibi çöküyor. Ve en önemlisi bu fabrika kapasitenin çok üstünde çalışıyor” dedi.

Dava Ayvalık halkı lehine sonuçlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunun altını çizen Başkan Ergin, Ayvalık halkını temsil eden Ayvalık Belediyesi olarak fabrikanın çevre-işletme izninin iptali talebi ile İdare Mahkemesi’ne dava açıldığını hatırlattı. Ergin oluşturulan dava dosyasına inandıklarını vurgulayarak davanın Ayvalık halkı lehine sonuçlanacağını beklediğini sözlerine ekledi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER