Bornova meclisinde isim verme tartışması

AK Parti Bornova Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Sait Tatlı, “Bornova Belediyesi’nin onayı olmadan bir yere isim vermek belediyeyi noter makamına dönüştürmektir” dedi. 

Bornova meclisinde isim verme tartışması

Bornova Belediye Meclisi Ağustos Ayı toplantısı  Belediye Başkan Vekili Hüseyin Ünal’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Çamdibi’nde yer alan bir müteahhit firmayla iki yıl önce yapılan protokol meclise damga vurdu.  Çamdibi-Refik Tulga Caddesi’nde bulunan mülkiyeti belediyeye ait arsa üzerinde yapılacak kütüphane binasına “Bornova Belediyesi Dr Ziya Yılmaz Mimari Tasarım ve Görsel Sanatlar Kütüphanesi” ve kütüphanenin bulunduğu parka “Bornova Belediyesi Dr Ziya Yılmaz Kültür Kompleksi” adlarının verilmesi AK Parti’nin muhalefetiyle karşılaştı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç de muhalefete destek verdi.

AK Parti Bornova Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Sait Tatlı, söz konusu firmanın iki yıl önce yaptığı protokolün gereklerini dahi yerine getirmediğinin altını çizerek, “Öncelikle firmanın alanı  Bornova Belediyesi’ne devretmesi lazımdı. Bu protokolün şartları yerine getirilmeden firmanın kendi ismiyle anılmasıyla ilgili bir girişimi var. Üstelik bunun  Bornova Belediyesi’nin onayına ihtiyaç duymamış. Zaten adını yazmış. Bornova  Belediyesi noter makamı mıdır?” diye konuştu. 

CHP Grup Başkanvekili Bahar Gürsul ise bir parka isim vermenin belediyeye bir yükümlülüğü olmadığını ifade ederek, “Şu anda orada bir isim de yok. Kaldırıldı” dedi. 

AK Parti’li Tatlı da iki gün önce çekilen fotoğrafta ilgili ismin asılı olduğunu söyledi. CHP Grup Başkan Vekili Ünal da, “İsim kaldırıldıysa herhangi bir sorun yok demektir” ifadesine yer verdi. 

Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Fatih Taştan, konunun geçmişine değindi. Taştan, daha önce grup toplantısında kendilerine bilgi verildiğini ifade ederek, “Belediyemiz ukdesinde olan bir arsamız var. Burada bir inşaat devam ediyor. Buranın ortasına satış ofisimizi koyalım. Daha sonra bu binayı size devredeceğiz denildi. Park ve bina uyumsuz denildi. Park da yapıldı. Şimdi ne yapıyoruz? Bu müteahhidin ismi verilsin denildi. Şimdi,  Bornova’da sayısı bini bulan müteahhit var. Bir müteahhit kapıyı çaldığında aynı objektifliğini ortaya koyabilecek miyiz? Evet, isimler yaşatılır. Ama bunun teşvik edici bir yönü vardır. Sonraki nesiller bu isimleri  takip etsin. Bu isimler örnek alınsın. Amaç budur. Ama biz bu geleneği basite indirgersek, halk dilindeki haliyle bir koyundan iki post çıkarmaya çalışırsak ne olur? Bir de 500 adet kitaplık kütüphaneden söz ediliyor. 500 adet kitap  sadece benim odamda var. Bu kitaplar okuma ihtiyacını ne kadar karşılıyor? Kalitesi nedir? Buna bakmak lazım. Zaten kütüphane kuracak kişi kitap adetinden söz etmez. Peki şimdi biz bunları yapmazsak o bina mı yıkılacak yoksa park mı yıkılacak? Eğer bu madde oy çokluğuyla buradan geçerse Müteahhitler Derneği’ni organize edip bu makama getireceğim” açıklamasını yaptı. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç de, Taştan’ın dediklerini desteklediğini belirterek, “Öyle ad koymak olmaz. Eğer bir ad verilecekse bir işgaliye bedeli vermesi lazım. Bu yer kadar bir katkı sağlaması lazım. Son dakika ismini koyarak olmaz. İdare iyi niyetle yardımcı olmuş. O yüklenici idareyi seviyorsa gerekeni yapar. Doğrusunu oturtalım” görüşüne yer verdi. 

AK Parti’li Taştan da böyle bir durumu destekleyeceklerini belirterek, “Bu firma belediyemize katkı sunsun ondan sonra oy birliğiyle geçsin. Burası kamu kuruluşu bunun da ağırlığını koruyalım” dedi. 

CHP Grup Başkanvekili Ünal buna rağmen oylamaya geçince Taştan isim üzerinden oylama istedi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Sevinç tekrar söz alarak, “Burada bir abi olarak eski bir bürokrat olarak konuşuyorum. İyi bir noktaya geldik. Bir ay daha beklememizde bir sakınca yok” önerisinde bulundu. CHP’li Gürsul da Sevinç’i destekleyince ilgili madde komisyona iade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER